Нека започнем с това, кога и как се появяват четкитеза зъби. Те са сравнително ново изобретение от 50те години на 20ти век и навлизат масово през 70те като обещават по-добра зъбна хигиена. В действителност обаче, четките за зъби са изцяло изкуствен продукт, произведени от пластмаса. Те се превръщат в идеална среда за развитие на всякъкaв вид бактерии, тъй като не подлежат на стерилизация. Това ги прави отлично средство за периодична зараза на зъбите и венците всеки път, когато ги ползваме. В момента се продават машинки за стерилизация в домашни условия, но самият материал, от който са изработват четките за зъби не подлежи на пълна стерилизация, така че ефекта ще бъде само частичен.
Друг дефект на съвременната четка за зъби е факта, че често дразнят венците, разраняват ги, а след това ги заразяват с милиони бактерии. В тялото на човека няма несъвършени неща, нито се налага такава честа интервенция, каквато е миенето на зъбите. Мит е, че честото миене на зъби ги прави по-бели и по-здрави. Даже обратното, уврежда се емайлът поради използването на силни химикали, флуорид , захар и други. Чисто механично, зъбите не са създадени за такива чести манипулации.
Какво според Аюрведа е здравословна грижа за зъбите и устна хигиена?
Аюрведа е древна наука за здравеопазване и има изчерпателни указания, за това как да се грижим за нашите зъби. Акцента се поставя върху устната хигиена, т.е. гаргара и плакнене на устата с вода, алкохол или олио. Самото миене става най-често с пръст като нежно се масажират венците. Няколко пъти в седмицата може да се ползва сода+сол в равни количества за избелване. Също така има специални пръчици, напълно естествени които могат лесно да заменят четката за зъби. Условието е да се изрязва използваната вече страна с около 1см, за да се ползва ново парченце всеки път.
Далеч по-важно, от Аюрведична гледна точка, е хигиената и чистенето на езика. Езика е порест и задържа милиони микроби, храна и слуз. Това го прави идеалната среда за тяхното развиване. Затова, в Аюрведа се практикува почистване на езика след всяко хранене със специален чистач направен от благороден метал. Мед, сребро или злато са препоръчват, тъй като лесно се стерилизират , а също така имат естествен антибактериален ефект.
Добре е да се прави гаргара първо с вода, а след това с олио за хидратиране, смазване и дезинфекция на устата. Жабуркането с олио има силен очистващ ефект и няма познати ни микроби, които да оцеляват в олио. Олиото може да бъде шарлан, зехтин или високо качествено сусамово олио (но не това което се продава за готвене, а специално студено пресовано сусамово олио от черен сусам). Жабуркането с алкохол, когато има ранички или афти в устата също е много ефективно.
Измиването на зъбите е най-добре да се прави с пръст. Има специални аюрведични въглени, стрити на пепел, които се нанасят върху зъбите и нежно се масажират. По този начин се прави масаж на венците, успокояват се ако има възпаление или кървене и процеса на заздравяване се ускорява.
Чудесна практика също е флосването – чистенето на остатъчната храна с помоща на конец. Обикновен, памучен конец върши идеална работа.
За здравето на зъбите е важно да се ограничат сладките храни, захарта, кафето и разбира се цигарите. Добре е да се знае,че повечето от модерните пасти за зъби съдържат захар и флуорид, които всъщност развалят зъбите. Особено проблемни са избелващите пасти за зъби и така популярните лепенки за избелване на зъбите.
Аюрведичен начин да се помогнете при зъбобол, кървене от венците или лош дъх е да си сложите едно карамфилче под езика. Това е добра практика за след ядене, когато не е възможно да се мият зъби и език. Малко карамфил, счукан на ситно може да се добави към една супена лъжица каменна сол и да се ползва вместо паста за зъби с отличен резултат.
Добрата зъбна хигиена не е трудно нещо, дори може да се превърне в удоволствие с правилната нагласа и желание.
Здраве и красота от Домът на Аюрведа